Elmondta, hogy a kiírások márciusra várhatóak, s addigra jó lenne, ha a gondjuk ezen része megoldódna. Kifejtette, hogy egy 360 órás, három hónapig tartó képzésről van szó, amelyet eddig a mezőgazdasági kamarák szerveztek meg, ám ezeket az intézményeket 2017-től már a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz sorolták a szervezeti diagram szerint.
"A mezdőgazdasági miniszterhez fordulok a kérésünkkel, hogy az eddig beiratkozott több mint 200 fiatalnak segíteni tudjunk, mert ehhez az szükséges, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (MADR) ne csak a kamarát, de annak a képzési engedélyét is rendelje át a megyei mezdőgazdasági igazgatóságok hatáskörébe" - fejtette ki teendőjét az RMDSZ parlamenti képviselője, aki a képzésekkel kapcsolatban megemlített egy másik fontos témát, ami szintén sok szatmárit érint.
Kérdéses diplomák
A mezőgazdasági szakképzéseket 2009. előtt az Országos Mezőgazdasági Szaktanácsadó Ügynökség (ANCA) és a megyei kirendeltségeik (Megyei Mezőgazdasági Szaktanácsadó Iroda - OJCA) szervezték. Ezek is a mostanihoz hasonlóan három hónapot vettek igénybe és 360 órába sűrítették bele a szükséges tananyagot. Most azonban csak azokat a képzést igazoló diplomákat fogadják el, amelyeket a tanügyminisztérium égisze alá tartozó intézmények egyikében állítanak ki" - mutatott rá a projekt kiírásban szereplő egyik megoldandó kérdésre Magyar Lóránd. Hozzátette, hogy ebben az ügyben is a miniszterhez folyamodik megoldásért, kérve, hogy módosítsák ezt a részt, hiszen ezek a bizonyítványok is legálisak és akkoriban az ANCA a mezőgazdasági minisztérium alá tartozó intézmény volt.
"Sok olyan projektről tudunk Szatmár megyében is, amelyhez ezeket a diplomákat szeretnék csatolni, mint a szükséges szakértelemről szóló bizonyítékot, de jelenleg nem tehetik meg. A képzést újra elvégezni pedig idő- és pénzpazarlás lenne, nem is beszélve arról, hogy felesleges hercehurcának tennénk ki az embereket, akik ezt az időt hasznosabban tudnák a gazdaságaikban eltölteni" - érvelt a képviselő.